41. ročník Grand Prix Bechyně

28.07.2013 16:38

Jeden z nej (zábavnějších, starších, navštěvovanějších, ...) koloběžkových závodů se každý rok ke konci července koná na jihu Čech v Bechyni. Závod je dlouhý cca 4,5 km, má dvě občerstvovací stanice (.. km pivní bar – úkol vypít pivo, .. km mléčný bar – úkol vypít 2 dcl mléka a nafouknout balonek) a prověří nejen fyzické schopnosti závodníků, ale i jejich schopnost udržet „občerstvení“ v žaludku. Zvláště v počasí, kdy teplota dosahovala 35°C.

Trasa závodu.

I když se letošního závodu oproti loňsku zúčastnila asi polovina borců (cca 90), na atmosféře kolem trati to nebylo znát a nasazení všech zúčastněných se dalo srovnat s loňským ročníkem. Na startovní čáru se mimo klasické koloběžky postavily i 2, 3 až n-místné stroje, kdy váha těchto víceřídítkových strojů vč. posádky byla mnohdy na hranici nosnosti mostů, který jsme my všichni na cestě do cíle museli překonat.

Jedno z "monster" čekající na start.

Naše posádka startující pod názvem „Jeden a půl chlapa“ (jeden chlap v dětské sedačce měl svůj úkol na pozici navigace, strategie a pití mléka, půl chlapa na stupátku zajišťovala hrubou sílu, nosiče nafukovací lokomotivy na helmě a pití piva) se tradičně postavila na chvost startovního pole, což je strategie, kdy máte šanci se v cíli pyšnit skalpy soupeřů, které předjedete a přitom nejste nikým předjeti.

Náš tým "Jeden a půl chlapa".

Hned na začátku jsme zvolili volné tempo, abychom mohli zdravit přihlížející. Za první zatáčkou jsme to pomalu rozbalili a začali dojíždět první soupeře, na kterých bylo znát, že neodhadli délku tratě vs. své síly a ještě před sjezdem k prvnímu baru vyhlíželi konec závodu. Na začátku sjezdu náš tým zaujal sjezdový postoj speciální pro koloběžku s dětskou sedačkou. Zde se projevila chyba, kterou jsme si na začátku závodu neuvědomili. Velká nafukovací lokomotiva přivázaná na helmě motorové části týmu vytvořila při sjezdu takový odpor, že helma sjela na zátylek motorové části týmu a řemínky helmy omotané kolem krku lehce omezovali přístup vzduchu do jeho plic. I přes tento handicap se nám podařilo několik soupeřů předjet a na první občertvovačku dojet bez znatelných problémů. Vypití piva a oprava helmy a lokomotivy zabrala nějaký čas, během kterého náš tým o pár pozic přišel. Naštěstí se trať zlomila do prudkého „výdupu“, kde řada soupeřů sesedla ze svých strojů, chůzí vyšlapávala trať, pomalu se srovnávala s prvním občerstvením a nabírala sílu k druhé občerstvovačce, kde se tradičně soustředí nejvíce diváků. Nechtěli jsme vypadat jako slabčáci a na náměstí, kde se nacházel mléčný bar, jsme dojeli na koloběžce a ne vedle ní. Navigátor se okamžitě chopil mléka, motorová část týmu zase balonku. Po splnění úkolu jsme spolu s týmem obří žluté koloběžky vrazili do cílové rovinky.

Dojezd do cíle.

Atmosféra byla bouřlivá a náš tým se nechal strhnout k obrovskému finiši, v rámci kterého se nám podařilo pár desítek metrů před cílem žlutý koloběžkový autobus předjet a protnout cílovou pásku v čase okolo 12 min. Stanovená strategie "nebýt nikým předjetý a jen předjíždět" vynesla našim borců celkové 59 místo, což bylo maximum, kterého jsme mohli letos dosáhnout. Závod to byl náramný, ale splnit přání navigátora dát si okruh ještě jednou už nebylo v silách vyčerpaného motoru. Závěrem poděkování pořadatelů za krásný závod. Níže fotogalerie pořízena naší maminkou.

Zpět

Fotogalerie: 41. ročník Grand Prix Bechyně

/album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-131244-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-145923-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-141729-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-150240-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-150831-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/img-20130727-170138-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-131027-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-150909-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-152041-jpg1/ /album/fotogalerie-41-rocnik-grand-prix-bechyne/a20130727-152320-jpg1/