Den u firmy Kostka

10.02.2013 22:42

Zimní měsíce, a hlavně leden a únor jsou pro nás volnější měsíce. Sedíme za počítačem a pracujeme na restech, které se během roku nakupily. Nebo taky trávíme čas přípravou na nadcházející sezonu (seřizování a opravy koloběžek pro půjčovnu, skládáním individuálních strojů, atd.). A právě v tuto dobu přichází pozvání na „Den otevřených dveří“ u firmy Kostka.

Tady to všechno začíná ...

Co se schovává pod názvem firma Kostka? Ti, kdo se o koloběžky trochu zajímají, ví, že se jedná o největší firmu vyrábějící koloběžky na území České republiky. Na webových stránkách se můžete dočíst, že firma Kostka byla založena v roce 1992 jako firma zámečnická, začínající ve velmi stísněných (rozumíme garážových) podmínkách. V průběhu svého vývoje se firma mimo klasickou „zámečničinu“ zabývala např. i výrobou rámů jízdních kol. Hlavním výrobním programem je však doposud výroba regálových systémů. Aby výrobní program nebyl příliš jednostranný, zkusili u Kostků štěstí v ne příliš probádané oblasti sportovního náčiní – výroba vlastních koloběžek. Zkušenosti z dob minulých tady přece byly, tak proč to nezkusit. A jak vypadá 20 let vývoje? Z „garážové“ záležitosti se vyvinula firma, která zaměstnává nějakou tu desítku lidí, a která má svou základnu v podobě vlastních výrobních, skladovacích a administrativních prostor v obci Potůčník nedaleko Hanušovic.

... pokračuje svařováním, pískováním a lakováním ...

Samotný „Den otevřených dveří“ měl dopolední a odpolední část. Dopoledne jsme měli možnost prohlédnout si výrobu koloběžek od bodu skladování materiálu, přes první říznutí do železa, ohýbání, svařování, pískování, lakování, montáž a seřizování až do bodu skladování a expedice, vč. možnosti seznámit se s prostředím nákupu, prodeje, konstrukce, PR, atd.

... a končí montáží.

Odpoledne bylo věnováno novinkám, které firma Kostka chystá na rok 2013, resp. 2014. A co se chystá? Ve stručnosti:

- Zeštíhlení modelových řad koloběžek Kostka ze současných čtyř na řady dvě. Počítá se se zrušením řady Classic a skombinováním řady Cross s řadou Speed. Vznikne tak druhá řada, která nebude mít žádný slovní přívlastek a cenově se bude pohybovat mezi současnými řadami Cross a Speed (cenově blíže řadě Cross, výbavou pak řadě Speed). Řada Pro zůstává.

- Změny v konstrukčním řešení některých částí koloběžek Kostka (např. stojan, náboje, ráfky, sklopná řídítka). Snahou je pracovat s komponenty od českých výrobců.

- Upravený model koloběžky Kostka HILL.

Pokud jste zvědaví, navštivte letošní bikové veletrhy. Dozvíte se více.

Odpolední prezentace a společné foto.

Závěrem? Kostkovic mají jasno, jakým směrem se ubírat. Cesta, kterou za 20 let urazili, a přístup k rozvoji firmy, by mohla být pro mnohé podnikatele inspirativní. Pro nás to byl velmi příjemně strávený den.

Zpět