FOR BIKES 2013

07.04.2013 11:06

Milí koloběžkáři a kamarádi.

Protože je tento víkend zasvěcen cyklistickému veletrhu For Bikes 2013, zanechali jsme své každodenní starosti svému osudu, koupili si MHD-lístek do pražských Letňan a navštívili tento jarní festival. Naše kroky vedly hlavně za výrobci koloběžek.

KOSTKA

Stánek firmy KOSTKA

V únoru jsme v našem článku o návštěvě firmy KOSTKA naznačili novinky, které budou v letošním roce vypuštěny mezi zákazníky. Od února uběhl nějaký ten čas a proto ani nebylo divu, že některé detaily byly dopracovány do finální podoby. K vidění byl nový model koloběžky HILL s předním i zadním 20“ palcovým kolem. Nutno podotknout, že jak ráfky, tak samotné náboje byly vyrobeny českou firmou REMERX (zvláštní pozornost si zaslouží ráfky s designem speciálně vytvořeným pro koloběžky). Do očí pak „razila“ růžová HILLka Flower s květinovou výzdobou, kde jednotlivé květy neplnily pouze grafickou úlohu, ale některé z nich měli i funkční opodstatnění (protiskluzové zámky na podlaze koloběžky).

Koloběžka Kostka Hill Flower

Loňská novinka REBEL byla k vidění v provedení „KID“, dospělácká verze pak se speciálním představcem, díky kterému je možné řídítka složit.

Koloběžka Kostka Rebel

Poslední záležitostí byl model RACE speciálně vyrobený pro Vaška Juna a jeho dubnový nonstop přejezd České republiky.

Závodní speciál pro nonstop přejezd České republiky

Co se týká závodních speciálů, jen tak mezi řečí jsme zachytili informaci o novém modelu závodního stroje. Vše se však ladí a piluje, výsledek bude představen, až bude všechno do nejmenšího detailu připravené.

MIBO

Stánek firmy MIBO

O novinkách rožnovského MIBA jsme nedávno psali na našich stránkách a proto jsme neočekávali nic, co by nás mohlo překvapit. Opak byl pravdou. První, co Vás praštilo do očí při návštěvě stánku MIBO byl závodní speciál s označením REVOO na 28“ palcových kolech. Aby byla zajištěna tuhost rámu, pojali rožnovští konstrukci koloběžky více než netradičně. Na první dobrou si člověk řekne, jak se asi musí jezdit na koloběžce, která má „štangli“. Kupodivu nebyla to až tak otázka nepohodlnosti, jako spíš zvyku. A jak majitel firmy MIBO Břéťa Michálek způsobem sobě vlastním podotkl, každý řádný chlap má mezi nohama cítit pořádný kus železa. Samotná koloběžka byla tvrdá jak závodní auto se zamčenými tlumiči a jízda s tak velkými koly dávala pocit opravdové rychlosti. Těžko však vyslovit opravdové hodnocení jen na základě pár metrů po veletržních plochách. Nebylo by od věci nabídnout stroj k testu Petra Lindnera :o)).

Koloběžka MIBO Revoo

Druhým monstrem byla koloběžka MIBO GIGANT. Koloběžka byla speciálně vyrobená pro sjezdovky rakouských Alp. Mohutná konstrukce, kola z malého letadla, bubnové brzdy, .. Myslím si, že pokud byste chtěli tuto koloběžku pevnostně vyzkoušet tím, že jí hodíte do Macochy, tak naší známou propast ještě prohloubíte bez toho, že by se to na koloběžce jakkoliv podepsalo.

Koloběžka MIBO Gigant

Na co jsme však byli hodně zvědavý, byl koloběžkový stojan. Nic proti MIBU, ale konstrukční řešení jejich dosavadních stojanů (montované na přední kolo??) bylo diplomaticky řečeno krokem vedle. Nové stojany myšlenkově vychází ze stejného základu jako stojany firmy KOSTKA. Mechanismus je však zcela odlišný. Při manipulaci se stojanem nemusíte používat ruce, vše dokážete zvládnout pohodlně nohou. Konstrukce je velmi jednoduchá a jen čas ukáže, nakolik bude tato novinka úspěšná.

Stojan pro koloběžky MIBO

Poslední záležitostí, která nás u MIBA zaujala, bylo konstrukční řešení skládání řídítek u skládacích modelů Tiny a Master. Princip je podobný jako u výše zmíněného modelu KOSTKA REBEL. Konstrukce mechanismu je však jiná. Povolením rychloupínacího šroubu zlomíte představec řídítek o 180° a tím je dostanete do polohy, která je vhodná pro sbalení do originálního koloběžkového vaku.

Skládací mechanismus představce na koloběžce MIBO Master

Co nás však u stánku MIBO hodně potěšilo, bylo setkání s Břeťou Krhutem, mistrem Evropy v koloběžkovém freestyle a prvním člověkem, který dal salto na klasické koloběžce. Skromný kluk, který v současné chvíli „maká“ pod dozorem staršího Břéti.

Setkání s Břeťou Krhutem

YEDOO

Stánek firmy YEDOO

Stánek firmy YEDOO nepředstavil oproti loňskému roku žádnou novinku. K vidění a vyzkoušení byly koloběžky nové konstrukce, které firma YEDOO prezentovala již na brněnském veletrhu BIKE Brno 2012. Stánek byl zpestřen šesticí zcela originálních modelů koloběžek od mladých českých návrhářů a designérů. Například model MEZEQ „oblečený“ do barevného svetru nemohl nechat nikoho na pochybách, že fantazie opravdu nezná hranic.

Designovky YEDOO

ULTIMA

Stánek ULTIMY

Svoje útočiště hned vedle stánku YEDOO našli kluci z koloběžkového týmu ULTIMA, kteří do České republiky dováží finské koloběžky KICKBIKE. Hlavním důvodem účasti tohoto týmu na veletrhu však nebylo představení koloběžek KICKBIKE, ale prezentace projektu KICK France, neboli Tour de France na koloběžce. U kluků z ULTIMY jste si mohli koupit dres či triko, a tím přispět pár korunami na tento odvážný projekt. Protože se datum startu závodu neúprosně blíží a projektu chybí ještě nějaké ty peníze, neváhejte podpořit tento český projekt, o kterém bude za chvíli mluvit celý svět.

Různé

Při procházení veletržními halami jsme v části pro testování elektrokol narazili na koloběžku od firmy TEKTOSS. Firma na trhu působí od roku 1999 a zaměřuje se na výrobu 3 až 4 kolových vozítek pro mushery. Od roku 2010 má firma TEKTOSS ve své nabídce i koloběžky s označením WILDCAT. Koloběžky jsou vyráběny ve třech velikostech rámu pro 20", 24" a 26" přední kola. Verze s 20" kolem je určena především pro rekreační ježdění, případně pro juniory. Modely s 24" a 26" kolem je již plnohodnotným závodním strojem určeným pro mushery, ale samozřejmě nejen pro ně. Na veletrhu For Bikes bylo možné si vyzkoušet WILDCAT ELEKTRO.

Koloběžka TEKTOSS Wildcat Elektro

Zpět

Fotogalerie: FOR BIKES 2013

/album/fotogalerie-for-bikes-2013/stanek-firmy-kostka-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-kostka-rebel-05-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-kostka-rebel-04-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-kostka-race-02-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-kostka-race-05-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/stanek-mibo-03-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-mibo-revoo-01-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-mibo-revoo-02-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-mibo-gigant-01-jpg1/ /album/fotogalerie-for-bikes-2013/kolobezka-mibo-gigant-02-jpg1/