Koloběžkáři přispěli na konto onkologicky nemocných dětí

09.07.2012 23:42

Jednou z akcí, která se v Praze v sobotu 30. června 2012 uskutečnila, byla cyklojízda „Na kole dětem jihem Prahy“. 40 km absolvoval i tým okolo Josefa Zimovčáka. Rozhodli jsme se proto v cíli akce předat šek pro nadaci projektu „Na kole dětem“a to přímo do rukou Josefa Zimovčáka. Jsou to peníze, které se podařilo vybrat od Vás všech, kteří si v našem e-shopu koupili koloběžku. Z každé prodané koloběžky šla 100 koruna na konto projektu. Výsledek? Šek v hodnotě 8000,- Kč. Parádní výsledek, na kterém se podílela i řada z vás.

Při předávání šeku byl čas i na pár otázek.

Co přivedlo Josefa Zimovčáka k vysokému kolu? Byla to touha dělat v dnešní době neobvyklý sport?

Byly to 70té roky a první jízda o prvomájových slavnostech. Jízda na historickém vysokém kole ve vysokém klobouku v prvomájovém průvodu. (smích) To bylo asi poprvé, co jsem na vysokém kole jel.

Kdyby byl Josef Zimovčák v současné době teenagerem, zvolil by si jako svůj sport opět cyklistiku, nebo by ho lákal jiný sport?

Jsem individualista. Kdybych měl možnost znovu volit, byla by to asi opět cyklistika.

Proč jezdí Josef Zimovčák na svém vysokém kole v sandálech?

Když jsem jel Tour de France, začal jsem mít po čase problémy s prsty na nohách. Jeden z mých známých mi poradil vyzkoušet sandály s otevřenou špicí. A bylo po problému. Proto sandály.

Tour de France 2013?

Není to nereálný plán a počítáme, že příští rok Tour pojedeme. Navíc, pokud bych ho se svým týmem realizoval, bylo by to pod hlavičkou projektu „Na kole dětem“. Znamenalo by to taky oslovit francouzké kliniky, které jsou zaměřeny na léčení onkologicky nemocných dětí.

Má Josef Zimovčák sen, o kterém už teď ví, že ho neuskuteční, např. cesta kolem světa na vysokém kole?

Na takovou cestu jsem dokonce dostal nabídku a ten sen byl ještě dva roky zpět uskutečnitelnou záležitostí. Jsem ale realista. Neměl bych strach z toho, co by nás po cestě mohlo potkat. Lidé jsou všude stejní. Víc toho ale udělám tady u nás v České republice a to právě na takových akcích, jako byla např. letošní cyklotour.

Jak bude vypadat cyklotour „Na kole dětem“ 2013?

I když letošní cyklotour „Na kole dětem“ vedla přes 4 státy (Slovensko, Rakousko, Česká republika a Německo) uvažujeme pro příští rok pouze s trasou cyklotour na území České republiky. Chtěli bychom příští rok objet za stejný čas projet více měst v Čechách i na Moravě.

Jaké má Josef Zimovčák nejbližší plány?

Věnovat se projektu „Na kole dětem“. Převést sportovní výkon v něco, co může pomoci nemocným dětem. Je ten nejlepší způsob, jakým já, jako cyklista, mohu po sobě něco zanechat. Akce, kterým byla etapová cyklotour „Na kole dětem“, je možné chápat jako dlouhodobý a náročný boj, který rodina naplno prožívá s onkologicky nemocným dítětem. Cyklotour není jen o zvládnutí dvou, tří etap, ale o zvládnutí celé akce, kdy se po třetím, čtvrtém dnu začíná projevovat nejen fyzická únava, ale i ta psychická. Pokud toho máš na kole dost, můžeš se na to vykašlat. Ale když máš doma dítě s tak závažným onemocněním, neřekneš, si končím, ale bojuješ dál a nevzdáváš se.

Co dělá Josef  Zimovčák v zimě?

Běžky. Mám doma 17 let staré běžky, na kterých jezdím. Jsou to navíc běžky s „rybí šupínou“, abych je nemusel mazat (smích).

Po setkání s lidmi projektu „Na kole dětem“ jsme se rozhodli dál tento projekt podporovat. Jsme sice malým e-shopem, který provozujeme ve svém volném čase, ale pokud se k nám připojí další, větší obchody, může se naše kapka časem změnit ve viditelnou pomoc.

Na závěr díky všem, kteří si nákupem koloběžky nejen udělali radost, ale přispěli i na dobrou věc.

IaP

 

Zpět