Nistler Scootersharing - koloběžky v automatických systémech městských půjčoven kol

15.04.2015 23:16

Co dokáže kolo, dokáže i koloběžka. Tato myšlenka provází naše koloběžkové podnikání od samotného začátku a s touto myšlenkou jsme šli i do nápadu, který se nám v hlavě rodí zhruba dva roky. Je to myšlenka koloběžky v automatických systémech městských půjčoven kol, ve světě známé jako bikesharing. Samotná koloběžka není v dnešní době jen dětskou hračkou, ale plnohodnotným dopravním prostředkem, který dokáže zpestřit způsob dopravy právě o koloběžku. Výhody koloběžek ocení nejen uživatel bikesharingových systémů, ale i samotný provozovatel. Vždyť koloběžka oproti kolu nemá přehazovačku, řetěz ani pedály. Pořizovací náklady a náklady na údržbu jsou proto oproti kolu menší.

Navštívili jsme řadu evropských měst a oslovili významné světové společnosti, které se stavbou a provozováním bikesharingových systémů zabývají. Na základě získaných reakcí jsme náš nápad dotáhli do podoby informační webové stránky. Ta má za úkol seznámit potenciální zájemce s možností využití koloběžek ve stávajících systémech půjčoven kol a nabídnout jim další, neokoukaný druh městské dopravy, po kterém zůstává dlouho úsměv na tváři.

Protože nikde jinde na světě nenajdete tolik výrobců koloběžek na počet obyvatel jako u nás, nezůstali jsme jen u webové stránky. S rožnovskou firmou MIBO, která patří k významným výrobcům koloběžek s dlouholetými zkušenostmi v oboru, jsme postavili několik prototypů koloběžek. Základem vyrobených prototypů jsou modely MIBO Geroy a MIBO Express. Komponenty prototypů "sharovacích" koloběžek byly po konzultacích zvoleny tak, aby dokázaly bezproblémově fungovat v síti veřejných půjčoven kol.

V současné chvíli jsme v kontaktu s jednotlivými "sharovacími" společnosti, které jsme oslovili s otázkou za jakých podmínek by bylo možné vyzkoušet provoz koloběžek v jejich stávajících systémech automatických půjčoven kol, např. formou pilotních projektů. Spolupracujeme s řadou výrobců kvalitních koloběžek, které mají šanci prosadit se i na poli sharingových systémů a my chceme, aby se tak stalo.

Naše poděkování patří Ibrovi Ibrahimovičovi a Martinovi Špoulovi za krásné fotky a vytvoření infowebu a společnosti MIBO Scooters za to, že si ve svém našlapaném programu našli čas a postavili podle našich požadavků zmíněné prototypy koloběžek.

Zpět