Rozhovor s Břéťou Michálkem, majitelem firmy MIBO

12.01.2014 14:30

Je 29. prosince 2013, těsně po vánocích a my míříme do Rožnova pod Radhoštěm. Jedeme navštívit Břéťu Michálka popřát mu a jeho nejbližším do nového roku všechno nejlepší, no a pokud bude čas, taky si trochu popovídat. Máme štěstí, hrdý majitel firmy MIBO se zrovna vrací z cest a slíbil, že si na nás udělá čas. Přijíždíme k jeho dřevěnici, která je postavena na hranici zástavby města Rožnova a beskydských hvozdů. V kuchyni se škrábou brambory, zadělávají se karbanátky se zelím. Na stůl stavíme jako vítané půllitra slivovice, na oplátku dostáváme výtečný oběd.

Začneme tedy. MIBO. Z čeho vychází název MIBO? Je to zkratka?

Dneska říkám Michálek Bomba nebo Michálek Bohužel. Vyber si, co ti z toho víc pasuje.

No, moc nevěřím.

Pokud to nebudeš šířit dál, tak prapůvod názvu MIBO je ještě z dob, kdy jsem koloběžky nedělal. MIBO je zkratka, která vychází z Michálek, Břeťa, Olina, což je jméno mé první ženy.

Taky mě napadl název BOMI, neboli „BO MI jsme ti nejlepší!“.

Ale dneska to jsou saMI BOrci. :o)

Břeťa Michálek při práci v kuchyni.

Dostáváme se tedy do doby, kdy jsi koloběžky nestavěl.

Měl jsem vlastní second hand, vozil jsem ojetiny a elektroniku. Auta jsem dovážel 10 let. Volný prostor v autech jsem vyplnil hromadou věcí do mého obchodu.

Bavilo Tě to?

Ale jo, byla to zábava. Noví lidé, nový prostor, cizí země. Byla to taková volnost.

Proč tedy koloběžky?

Hledal jsem něco, u čeho nemusím pořád být. Když vozíš auta nebo navážíš sekáč, musel jsem u toho fyzicky být. Chtěl jsem mít kontrolu nad tím, co se dováží. Navíc mi přišlo, že koloběžky jsou směr, kde je obrovský prostor, který nikdo do té doby nevyužil.

To máš pravdu. Prostor je tu opravdu velký. Jednou jsem si říkal, zda má koloběžka šanci stát se stejným fenoménem jako je kolo. Pokud bude jednou poměr koloběžka/kolo 1:10, bude to podle mě úspěch.

Podle mě má koloběžka šanci být stejným fenoménem jako je kolo. Podívej se před sto lety, kdy se začalo prodávat kolo a jak je dnes rozšířené. U koloběžek jsme na začátku.

Prodej ojetin nebo oblečení z druhé ruky a výroba koloběžek je však úplně něco jiného.

Koloběžky jsem měl pod kůží od dětství. V 60 letech jsem postavil s otcem asi 10 koloběžek. Dělal správce kempu tady v Rožnově. Byl manuálně hodně zručný a vyrobit koloběžky pro nás mu nedělalo až takový problém. Na jedné z nich jsem jako kluk najezdil 100vky kilometrů. Ještě ji mám.

Předchůdce koloběžek ze 60tých let.

Kdy ses tedy poprvé rozhodl stavět koloběžky?

V 98mém. V jedné ruce jsem měl ruční pilku na železo, v druhé pár jekl profilů, ze kterých jsem chtěl koloběžku poskládat. Měl jsem to namířeno k jednomu svému kamarádovi do garáže, který vlastnil CO2 svářečku. Do roku 2002 jsem koloběžky dělal současně s dovozem aut a sekáče. Pak se podmínky ohledně dovozu ojetin změnily a oblečení s Číny téměř zlikvidovaly sekáče. Koloběžky mi zůstaly.

15 let na trhu je už nějaká doba. Měl jsi někdy chuť to zabalit?

Ani ne. Vždycky jsem na konci roku nějak vyšel. Snad možná na začátku, kdy jsem se současně věnoval ojetinám a koloběžkám. Bylo toho už moc. Rozhodl jsem se pro koloběžky. Pak už mě myšlenka vykašlat se na to ani nenapadla. Pořád se věřil tomu, že se to jednou pořádně rozjede a já chtěl být na začátku.

Kde vidíš MIBO za 5 – 10 let?

Stručně a jednoduše. MIBO = Ferrari. Chtěl bych, aby naši zákazníci vnímali značku MIBO stejně tak, jak vnímají automobilový nadšenci značku Ferrari nebo Porsche. Vyrábět kvalitní koloběžky, se specifickým designem.

Koloběžka MIBO Geroy v retro kabátě.

Je tedy jasné, na co se chcete v následujících letech zaměřit.

Určitě na kvalitu. Navíc je vidět, že poptávka po koloběžkách rok od roku roste. Naše výrobní prostory už jsou na hranici kapacity. V příštích dnech budeme stěhovat výrobu do nových prostor. Velký potenciál taky vidíme v exportu. Snažíme se v tomto směru posílit. Máme nového managera, který žil nějaký čas mimo republiku. Ten bude mít v budoucnu na starost prodej tady i do zahraničí. Podařilo se nám taky spojit se s Václavem Pechrem. Je to šikovný ogar, který upravuje koloběžky tzv. tuning.

A co směřovat své snažení směrem na mladé.

Doba je o počítačích, smartphonech a jiných podobných záležitostí.

Je mi jasné, že konkurovat těmto lákadlům je hodně těžké. Vzpomenu však na partičku kluků, kteří jezdili pod hlavičkou MIBO. Pokud si dobře pamatuji, byli to snad jediní kluci, kteří na klasických koloběžkách předváděli neskutečné věci.

MIBO team nějakou dobu dobře fungoval. Časem však celá záležitost pomalu vyšuměla a to hlavně kvůli nedostatku času. Je to však směr, který chceme znovu oživit. Uvažujeme o pár předváděcích akcích ve skateparcích, kde by Břeťa Krhut (pozn.: člověk, který mj. jako jeden z prvních na klasické freestylové koloběžce skočil back i front flip) ukázal, jaký potenciál naše koloběžky mají.

Břeťa Krhut při jednom ze svých triků.

Použil jsi sousloví „MIBO Team“. Kdysi jste však používali místo „team“ slovo „gang“. Teamem je dnes kde kdo. Gang vám víc slušel.

To ani nevím. Pokud jsme používali „gang“, vrátíme se k tomu.

Na závěr otázka. Co nám přinesete v roce 2014?

Určitě pár tunning koloběžek alla Pechr. Taky přemýšlíme o výrobě limitovaných edicí koloběžek MIBO. Navíc chystáme úplně nové webové stránky, které spustíme ještě v lednu.

Myslel jsem na nové modely koloběžek? Před časem byla na FB zveřejněna fotka MIBO Crazy na 16“ kolech.

To bylo takové blesk news. Ale pravda to je a je to pecka, sám jsem byl překvapen, jaké má parádní vlastnosti. Kdo se zatím svezl, každý souhlasil. Veškeré novinky na rok 2014 budou včas zveřejněny na našich nových webových stránkách do konce ledna. Snad jen prozradím, že např. mimo nové barvy (zelené) můžete čekat změny v řadě skládacích koloběžek a nějaké speciály.

Při této poslední otázce stojíme v dílně a máme pře sebou kompletní řadu koloběžek MIBO pro rok 2014. Loučíme se jak s Břéťou, tak Mirkem.

Kluci, přejeme všechno nejlepší a těšíme se na vás v roce 2014! Děkujeme.

Focení nové řady koloběžek MIBO - na obrázku model Crazy 16".

Majitel: Břeťa Michálek
Sídlo: MIBO, Sokolská 105, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm, Czech Republic
Aktivity: prodej, distribuce a výroba koloběžek.
Počet zaměstnanců: 10
Počet prodaných koloběžek za rok: cca 1000/rok
Rok založení: 1998

Foto: Koloběžky pro dospělé, Mibo

Zpět

Fotogalerie: Rozhovor s Břéťou Michálkem, majitelem firmy MIBO

/album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/breta-michalek-jpg1/ /album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/mibo-1967-jpg1/ /album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/kolobezka-mibo-jpg1/ /album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/a155-5581-jpg1/ /album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/kolobezka-mibo-geroy-retro-02-jpg2/ /album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/kolobezka-mibo-geroy-retro-01-jpg2/ /album/fotogalerie-rozhovor-s-bretou-michalkem-majitelem-firmy-mibo/mibo-dilna1-jpg/